  • TE1500B10RJ
TE1500B10RJ
advertisement
Manufacturer No:
TE1500B10RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-TE1500B10RJ
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
TE1500B10RJ
Description:
TE CONNECTIVITY / CGS TE1500B10RJ RESISTOR, 1500W, 10R, 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TE1500B10RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Bolt, Brackets
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Mounting Feature
    Brackets
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Silicon Coated
  • Operating Temperature
    -25°C~225°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    TE, CGS
  • Size / Dimension
    2.362Diax16.339L 60.00mmx415.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±440ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    1500W
  • Voltage - Rated
    2.5kV
  • Power Rating
    1.5kW
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    60mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • Diameter
    60mm
  • Height
    119mm