  • TE2000B560RJ
TE2000B560RJ
advertisement
Manufacturer No:
TE2000B560RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-TE2000B560RJ
Datasheet:
TE2000B560RJ
Description:
Wirewound Resistors 560 Ohms 5% 440ppm 2000Watt Chassis Mnt
Step5Bar-code shipping tag
TE2000B560RJ
  • Operating Temperature
    -25°C~225°C
  • Size / Dimension
    2.362Diax20.079L 60.00mmx510.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±440ppm/°C
  • Resistance
    560Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    2000W