  • TE200B2R2J
TE200B2R2J
advertisement
Manufacturer No:
TE200B2R2J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-TE200B2R2J
Datasheet:
TE200B2R2J
Description:
Wirewound Resistors 2.2 Ohms 200W 440PPM
Step5Bar-code shipping tag
TE200B2R2J
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
    Brackets
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Silicon Coated
  • Operating Temperature
    -25°C~225°C
  • Size / Dimension
    1.575Diax7.677L 40.00mmx195.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    Radial, Solder
  • Temperature Coefficient
    ±440ppm/°C
  • Resistance
    2.2Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    200W
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    40mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • Diameter
    40mm
  • Height
    81mm