  • TE50B3R9J
TE50B3R9J
advertisement
Manufacturer No:
TE50B3R9J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-TE50B3R9J
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
TE50B3R9J
Description:
Wirewound Resistors TE 50W 3R9 5% Bracket
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TE50B3R9J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TE50B3R9J.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets
  • Operating Temperature
    -25°C~225°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    TE, CGS
  • Size / Dimension
    1.102Diax4.016L 28.00mmx102.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±440ppm/°C
  • Resistance
    3.9Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    50W
  • HTS Code
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    50W