  • TE50B82RJ
TE50B82RJ
advertisement
Manufacturer No:
TE50B82RJ
HK JDW NO:
792-TE50B82RJ
Datasheet:
TE50B82RJ
Description:
Wirewound Resistors 8.2 Ohms 5% 440ppm 50 Watt Bracket Mnt
Step5Bar-code shipping tag
TE50B82RJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TE50B82RJ.
  • Size / Dimension
    1.102Diax4.016L 28.00mmx102.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±440ppm/°C
  • Resistance
    82Ohm
  • Power (Watts)
    50W
  • Rated Power Dissipation (P)
    50W
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Coating, Housing Type
    Silicone Coated
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -25°C~225°C