  • TEA1506T/N1,518
TEA1506T/N1,518
advertisement
Manufacturer No:
TEA1506T/N1,518
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-TEA1506T/N1,518
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
TEA1506T/N1,518
Description:
14 Terminations 8.7V~20V TEA1506 AC to DC power converter GreenChip™ II Series 25kHz~175kHz
Quantity:
In Stock : 4834
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TEA1506T/N1,518
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~145°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    GreenChip™ II
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Power (Watts)
    150W
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    TEA1506
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.7V~20V
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    25kHz~175kHz
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    650V
  • Voltage - Start Up
    11V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.9mm