  • TEN 40-2425WIR
TEN 40-2425WIR
advertisement
Manufacturer No:
TEN 40-2425WIR
Manufacturer:
Traco Power
HK JDW NO:
809-TEN 40-2425WIR
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
TEN 40-2425WIR
Description:
Quantity:
In Stock : 10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TEN 40-2425WIR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Series
    TEN 40WIR (40W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    40W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Current - Output (Max)
    833mA 833mA