  • TEQ 160-7218WIR
TEQ 160-7218WIR
advertisement
Manufacturer No:
TEQ 160-7218WIR
Manufacturer:
Traco Power
HK JDW NO:
809-TEQ 160-7218WIR
Package:
Datasheet:
TEQ 160-7218WIR
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 182W
Step5Bar-code shipping tag
TEQ 160-7218WIR
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2014
  • Series
    TEQ 160WIR (160W)
  • Size / Dimension
    4.06Lx3.50W x 3.45 H 103.1mmx88.9mmx87.6mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Industrial, ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    182W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, cULus, cURus
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    160V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    43V
  • Current - Output (Max)
    3.8A