  • TFPT0805L1501JV
TFPT0805L1501JV
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0805L1501JV
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-TFPT0805L1501JV
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TFPT0805L1501JV
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0805L1501JV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TFPT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    1.25mm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance @ 25°C
    1.5kOhm
  • Height
    450μm
  • Length
    2mm