  • TFPT0805L8200FY
TFPT0805L8200FY
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0805L8200FY
HK JDW NO:
873-TFPT0805L8200FY
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TFPT0805L8200FY
Purchasing and Inquiry
TFPT0805L8200FY Overview
PTC thermistors are packaged in 0805 (2012 Metric) packages to prevent damage. Having a Tape & Reel (TR) package ensures safety while using these PTC thermistors. There are 2 terminations on the PTC thermistor. Ideally, this power loss can be transferred and conducted by the thermistor without it overheating. As a result of PTC thermistors producing 0.1W heat, they have been rated as 0.1W.
TFPT0805L8200FY Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 820Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 1%
TFPT0805L8200FY Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0805L8200FY PTC Thermistors applications.
  • Office Electronics
  • HVAC and thermostats
  • System Thermal Management
  • Car audio, car navigation
  • Cellular Phones
  • Electronics
  • Various engine control units
  • Temperature compensation and sensing in Test and measuring equipment
  • Office Equipment
  • Engineering
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0805L8200FY
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    820Ohm