  • TFPT1206L3800JV
TFPT1206L3800JV
advertisement
Manufacturer No:
TFPT1206L3800JV
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-TFPT1206L3800JV
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TFPT1206L3800JV
Purchasing and Inquiry
TFPT1206L3800JV Overview
Keeping PTC thermistors in 1206 (3216 Metric) packages prevents them from being damaged. In order to ensure the safety of these PTC thermistors, they are packaged in Tape & Reel (TR). In order to operate the PTC thermistors correctly, the minimum operating temperature should be set to -55°C. In order for this thermistor to function properly, the operating temperature must not exceed 150°C. There should be no overheating when the thermistor's maximum capacity is 125mW.
TFPT1206L3800JV Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 380Ohms
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%
TFPT1206L3800JV Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT1206L3800JV PTC Thermistors applications.
  • Smart batteries
  • Entertainment Systems
  • Temperature compensation and sensing in Automotive
  • Chargers
  • Telecom
  • HVAC and thermostats
  • Industrial control and appliances
  • Cellular Phones
  • Personal Computers/Servers/Workstations
  • Temperature Measurement/Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
TFPT1206L3800JV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TFPT
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    380Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Power - Max
    125mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance @ 25°C
    380Ohms