  • TFPT1206L5601FY
TFPT1206L5601FY
advertisement
Manufacturer No:
TFPT1206L5601FY
HK JDW NO:
873-TFPT1206L5601FY
Datasheet:
TFPT1206L5601FY
Purchasing and Inquiry
TFPT1206L5601FY Overview
For protection, PTC thermistors are contained in 1206 (3216 Metric) packages. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) to ensure safety. PTC thermistors are terminated at 2. It has 2 pins. During operation, PTC thermistors could supply 50V voltage. There should be no overheating when the thermistor's maximum capacity is 125mW. When it is operational, the thermistor should be able to supply 50V voltage. This type of thermistors has been rated for a voltage of 50V in the DC circuit.
TFPT1206L5601FY Features
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 5.6kOhm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 1%
TFPT1206L5601FY Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT1206L5601FY PTC Thermistors applications.
  • Printers
  • Temperature-Controlled Fans
  • Temperature compensation and sensing in Lighting LED drivers
  • Motor protection
  • Office Electronics
  • Data Communication Equipment
  • Mobile Phones
  • Power Supply Thermal Shutdown
  • Temperature compensation and sensing in Test and measuring equipment
  • DC/DC converters
Step5Bar-code shipping tag
TFPT1206L5601FY
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2016
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    5.6kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Operating Supply Voltage
    50V
  • Voltage
    50V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    5.6kOhm
  • Height
    550μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm