  • TFZGTR5.6B
TFZGTR5.6B
advertisement
Manufacturer No:
TFZGTR5.6B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TFZGTR5.6B
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 13Ohm 5.6V 5μA @ 2.5V -55°C~150°C 500mW 2-SMD, Flat Lead
Quantity:
In Stock : 2316
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TFZGTR5.6B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    13Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 2.5V
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    13Ohm
  • Test Current
    10mA
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Zener Voltage
    5.6V
  • Voltage Tolerance
    3%
  • Zener Current
    20mA
  • Height
    600μm
  • Length
    1.9mm
  • Width
    1.3mm