  • TGHGCR0050FE
TGHGCR0050FE
advertisement
Manufacturer No:
TGHGCR0050FE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TGHGCR0050FE
Package:
SOT-227-4
Datasheet:
TGHGCR0050FE
Description:
RES CHAS MNT 0.005 OHM 1% 100W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TGHGCR0050FE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    SOT-227-4
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    4
  • Housing Material
    Epoxy Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    TGHG
  • Size / Dimension
    1.500Lx0.980W 38.10mmx24.90mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Current Sense, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±60ppm/°C
  • Resistance
    5mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    500V
  • Additional Feature
    PRECISION, NON INDUCTIVE
  • Power Rating
    100W
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    M4 Threaded
  • Lead/Base Style
    Threaded
  • Coating, Housing Type
    Epoxy Coated
  • Height
    12.2682mm
  • Height Seated (Max)
    0.483 12.26mm