  • TH3A105M025F3000
TH3A105M025F3000
advertisement
Manufacturer No:
TH3A105M025F3000
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TH3A105M025F3000
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TH3A105M025F3000
Purchasing and Inquiry
TH3A105M025F3000 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 3Ohm.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 4 %.
TH3A105M025F3000 Features
the dissipation factor is 4 %
TH3A105M025F3000 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3A105M025F3000 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TH3A105M025F3000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TH3
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1μF