  • TH3A106K010E3400
TH3A106K010E3400
advertisement
Manufacturer No:
TH3A106K010E3400
HK JDW NO:
874-TH3A106K010E3400
Datasheet:
TH3A106K010E3400
Purchasing and Inquiry
TH3A106K010E3400 Overview
This resistor has a resistance of 3.4Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.
TH3A106K010E3400 Features
the dissipation factor is 6 %
TH3A106K010E3400 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3A106K010E3400 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Computer
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TH3A106K010E3400
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
    Molded
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    10μF
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.4Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm