  • TH3A106K6R3C2700
TH3A106K6R3C2700
advertisement
Manufacturer No:
TH3A106K6R3C2700
HK JDW NO:
874-TH3A106K6R3C2700
Datasheet:
TH3A106K6R3C2700
Purchasing and Inquiry
TH3A106K6R3C2700 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 2.7Ohm as their resistance.
TH3A106K6R3C2700 Features
TH3A106K6R3C2700 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3A106K6R3C2700 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • General purpose
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TH3A106K6R3C2700
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.7Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm