  • TH3A475K020F5000
TH3A475K020F5000
advertisement
Manufacturer No:
TH3A475K020F5000
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TH3A475K020F5000
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TH3A475K020F5000
Purchasing and Inquiry
TH3A475K020F5000 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 5Ohm in this case.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.
TH3A475K020F5000 Features
the dissipation factor is 6 %
TH3A475K020F5000 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3A475K020F5000 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Consumer
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TH3A475K020F5000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TH3
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Resistance
    5Ohm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm