  • TH3B685K016C1800
TH3B685K016C1800
advertisement
Manufacturer No:
TH3B685K016C1800
HK JDW NO:
874-TH3B685K016C1800
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TH3B685K016C1800
Purchasing and Inquiry
TH3B685K016C1800 Overview
A ripple current of 220mA is set on the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.8Ohm in this case.This capacitor has a leakage current of 0.0011mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
TH3B685K016C1800 Features
220mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0011mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3B685K016C1800 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3B685K016C1800 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • Consumer
  • Industrial
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TH3B685K016C1800
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0011mA
  • Ripple Current
    220mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%