  • TH3C106K025F1100
TH3C106K025F1100
advertisement
Manufacturer No:
TH3C106K025F1100
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TH3C106K025F1100
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TH3C106K025F1100
Purchasing and Inquiry
TH3C106K025F1100 Overview
This resistor has a resistance of 1.1Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.
TH3C106K025F1100 Features
the dissipation factor is 6 %
TH3C106K025F1100 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3C106K025F1100 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TH3C106K025F1100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TANTAMOUNT®, TH3
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    10μF
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2004mm