  • TH3C226K010C1100
TH3C226K010C1100
advertisement
Manufacturer No:
TH3C226K010C1100
HK JDW NO:
874-TH3C226K010C1100
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TH3C226K010C1100
Purchasing and Inquiry
TH3C226K010C1100 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 320mA.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor has a leakage current of 0.0022mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
TH3C226K010C1100 Features
320mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0022mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3C226K010C1100 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3C226K010C1100 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Computer
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TH3C226K010C1100
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0022mA
  • Ripple Current
    320mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm