  • TH3D226K035A0300
TH3D226K035A0300
advertisement
Manufacturer No:
TH3D226K035A0300
HK JDW NO:
874-TH3D226K035A0300
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TH3D226K035A0300
Purchasing and Inquiry
TH3D226K035A0300 Overview
Set the capacitor's ripple current to 710mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 300mOhm.This capacitor has a leakage current of 0.0077mA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
TH3D226K035A0300 Features
710mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0077mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TH3D226K035A0300 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D226K035A0300 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • Consumer
  • General purpose
  • Computer
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TH3D226K035A0300
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.0077mA
  • Ripple Current
    710mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm