  • TH3D226K035E0300
TH3D226K035E0300
advertisement
Manufacturer No:
TH3D226K035E0300
HK JDW NO:
874-TH3D226K035E0300
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TH3D226K035E0300
Purchasing and Inquiry
TH3D226K035E0300 Overview
It is set to 710mA for the ripple current of the capacitor.This resistor has a resistance of 300mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks 0.0077mA current.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TH3D226K035E0300 Features
710mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0077mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3D226K035E0300 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D226K035E0300 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TH3D226K035E0300
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.0077mA
  • Ripple Current
    710mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm