  • TH3D476K010C0600
TH3D476K010C0600
advertisement
Manufacturer No:
TH3D476K010C0600
HK JDW NO:
874-TH3D476K010C0600
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TH3D476K010C0600
Purchasing and Inquiry
TH3D476K010C0600 Overview
The capacitor's ripple current is set to 500mA.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor has a leakage current of 0.0047mA.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TH3D476K010C0600 Features
500mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0047mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3D476K010C0600 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D476K010C0600 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Computer
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • ABS
  • General purpose
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TH3D476K010C0600
    Select All
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    600mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Ripple Current
    500mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF