  • TH3D476M020C0700
TH3D476M020C0700
advertisement
Manufacturer No:
TH3D476M020C0700
HK JDW NO:
874-TH3D476M020C0700
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TH3D476M020C0700
Purchasing and Inquiry
TH3D476M020C0700 Overview
Capacitor ripple current is set to 460mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 700mOhm, also referred to as internal resistance.The leakage current of this capacitor is 0.0094mA. An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
TH3D476M020C0700 Features
460mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0094mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3D476M020C0700 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D476M020C0700 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TH3D476M020C0700
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.0094mA
  • Ripple Current
    460mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm