  • THA302M060AD0C
THA302M060AD0C
advertisement
Manufacturer No:
THA302M060AD0C
HK JDW NO:
192-THA302M060AD0C
Package:
FlatPack
Datasheet:
THA302M060AD0C
Description:
THA 3000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.618Lx0.953W 66.50mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack
Quantity:
In Stock : 9158
Step5Bar-code shipping tag
THA302M060AD0C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    FlatPack
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    THA
  • Size / Dimension
    2.618Lx0.953W 66.50mmx24.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    3000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.96A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm