  • THAS700M400AA1C
THAS700M400AA1C
advertisement
Manufacturer No:
THAS700M400AA1C
HK JDW NO:
192-THAS700M400AA1C
Datasheet:
THAS700M400AA1C
Description:
THAS 70μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.433Lx1.000W 36.40mmx25.40mm -55°C~105°C Polar FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
THAS700M400AA1C
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    THAS
  • Size / Dimension
    1.433Lx1.000W 36.40mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    70μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.45Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    600mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.02A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    0.366 9.30mm