  • THJC106M025RJN
THJC106M025RJN
advertisement
Manufacturer No:
THJC106M025RJN
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-THJC106M025RJN
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
THJC106M025RJN Overview
THJC106M025RJN Features
a leakage current of 24μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
THJC106M025RJN Applications
There are a lot of AVX Corporation THJC106M025RJN applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Computer
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
THJC106M025RJN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    THJ
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    1.8Ohm
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    24μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm