  • THS2539RJ
THS2539RJ
advertisement
Manufacturer No:
THS2539RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-THS2539RJ
Datasheet:
THS2539RJ
Description:
TE CONNECTIVITY / CGS THS2539RJ RESISTOR, AL CLAD, 25W 39R 5%
Step5Bar-code shipping tag
THS2539RJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to THS2539RJ.
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    1.142Lx1.102W 29.00mmx28.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Axial, Solder
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    39Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    550V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    28mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    550V
  • Lead Length
    10mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm