  • THS4150IDGKRG4
THS4150IDGKRG4
advertisement
Manufacturer No:
THS4150IDGKRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-THS4150IDGKRG4
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
85mA per Channel 4.3μA 75 dB Instrumentational OP Amps 4V~33V ±2V~16.5V THS4150 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Quantity:
In Stock : 60
Step5Bar-code shipping tag
THS4150IDGKRG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    23.303308mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    14.4MOhm
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Max Power Dissipation
    385mW
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    THS4150
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Operating Supply Current
    17.5mA
  • Nominal Supply Current
    21mA
  • Power Dissipation
    385mW
  • Slew Rate
    650V/μs
  • Amplifier Type
    Differential
  • Common Mode Rejection Ratio
    75 dB
  • Current - Input Bias
    4.3μA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    4V~33V ±2V~16.5V
  • Output Current per Channel
    85mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    7mV
  • Gain Bandwidth Product
    340MHz
  • Voltage Gain
    67dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Voltage - Input Offset
    1.1mV
  • -3db Bandwidth
    150MHz
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Length
    3mm