  • THS502R0J
THS502R0J
advertisement
Manufacturer No:
THS502R0J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-THS502R0J
Package:
Axial, Box
Datasheet:
THS502R0J
Description:
Wirewound Resistors 2 Ohms 50W 50PPM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
THS502R0J
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to THS502R0J.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    THS, CGS
  • Size / Dimension
    2.008Lx1.181W 51.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEATSINK: 50
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    50W
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    30mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    1.25kV
  • Lead Length
    10mm
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    16.9926mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm