  • THS50390RJ
THS50390RJ
advertisement
Manufacturer No:
THS50390RJ
HK JDW NO:
792-THS50390RJ
Datasheet:
THS50390RJ
Description:
TE CONNECTIVITY / CGS THS50390RJ RESISTOR, AL CLAD, 50W 390R 5%
Step5Bar-code shipping tag
THS50390RJ
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    2.008Lx1.181W 51.00mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    390Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEATSINK: 50
  • Power Rating
    50W
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Max Power Dissipation
    50W
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    1.25kV
  • Lead Length
    10mm
  • Height
    16.9926mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm