  • TJ1931530000G
TJ1931530000G
advertisement
Manufacturer No:
TJ1931530000G
HK JDW NO:
48-TJ1931530000G
Description:
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets 01-381 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
Step5Bar-code shipping tag
TJ1931530000G
  • Wire Gauge or Range - AWG
    16-26 AWG
  • Current - UL
    10A
  • Torque - Screw
    0.23 Nm (2.0 Lb-In)
  • Plug Wire Entry
    180°
  • Wire Gauge or Range - mm²
    0.5-1.5mm2
  • Wire Strip Length
    6-7mm
  • Screw Size
    M2
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Housing Material
    Thermoplastic Resin
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    01-381
  • Number of Positions
    19
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.150 3.81mm
  • Insulation Height
    0.437 11.10mm
  • Termination Style
    Screw - Rising Cage Clamp
    Tin
  • Voltage - UL
    300V