  • TK14A55D(STA4,Q,M)
TK14A55D(STA4,Q,M)
advertisement
Manufacturer No:
TK14A55D(STA4,Q,M)
HK JDW NO:
4669-TK14A55D(STA4,Q,M)
Package:
TO-220-3 Full Pack
Description:
MOSFET N-CH 550V 14A TO-220SIS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TK14A55D(STA4,Q,M)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-220SIS
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    π-MOSVII
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    50W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    370mOhm @ 7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2300pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    14A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    40nC @ 10V
  • Rise Time
    50ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    550V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    25 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    14A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Input Capacitance
    2.3nF
  • Rds On Max
    370 mΩ