  • TK6A55DA(STA4,Q,M)
TK6A55DA(STA4,Q,M)
advertisement
Manufacturer No:
TK6A55DA(STA4,Q,M)
HK JDW NO:
4669-TK6A55DA(STA4,Q,M)
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 1.48Ohm @ 2.8A, 10V ±30V 600pF @ 25V 12nC @ 10V 550V TO-220-3 Full Pack
Quantity:
In Stock : 19742
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TK6A55DA(STA4,Q,M)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-220SIS
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    π-MOSVII
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    35W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.48Ohm @ 2.8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    12nC @ 10V
  • Rise Time
    18ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    550V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    8 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    5.5A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Input Capacitance
    600pF
  • Rds On Max
    1.48 Ω