  • TL-W20ME2
TL-W20ME2
advertisement
Manufacturer No:
TL-W20ME2
HK JDW NO:
607-TL-W20ME2
Package:
Module
Datasheet:
TL-W20ME2
Description:
10V~30V Inductive Module Plastic Cable Leads Module 3-Pin
Purchasing and Inquiry
TL-W20ME2 Overview
We have included it with the package Module to make it easier for you. When the operating temperature is -25°C~70°C, proximity sensors are able to function properly. A 3 pin electronic component is used here. If you want to maximize efficiency, you should set the current of this electronic part to 15mA.
TL-W20ME2 Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.787 (20mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 40Hz
Measurement Range-Max: 22 mm
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Operating Supply Current: 15mA
TL-W20ME2 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety TL-W20ME2 Proximity Sensors applications.
  • Rice cookers
  • Self-driving cars
  • Smart toilets
  • Tablets
  • Usage in Security
  • Air-conditioners
  • Contact less switching
  • Anti-aircraft systems
  • Count different applications
  • Detect position
Step5Bar-code shipping tag
TL-W20ME2
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TL-W20ME2.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    NPN-NC, 3-Wire
  • Operating Supply Current
    15mA
  • Sensing Distance
    0.787 (20mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    40Hz
  • Housing
    ABS
  • Measurement Range-Max
    22 mm
  • Measurement Range-Min
    18 mm
  • Height
    23mm
  • Length
    53mm
  • Width
    40mm