  • TL-YS15MC1-US
TL-YS15MC1-US
advertisement
Manufacturer No:
TL-YS15MC1-US
HK JDW NO:
607-TL-YS15MC1-US
Package:
Module
Datasheet:
TL-YS15MC1-US
Description:
10V~30V Inductive Module Plastic Connector Module 3-Pin
Purchasing and Inquiry
TL-YS15MC1-US Overview
TL-YS15MC1-US Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 40Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
TL-YS15MC1-US Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety TL-YS15MC1-US Proximity Sensors applications.
  • Detect position
  • Smart toilets
  • Measurement of the distance from the target
  • Count different applications
  • Non-ferrous objects detection
  • Plastic object detection
  • Assembly lines
  • Tablets
  • Anti-aircraft systems
  • Automatic faucet
Step5Bar-code shipping tag
TL-YS15MC1-US
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP66, NEMA 1,3,4,12,13
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    NPN-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    40Hz
  • Height
    40mm
  • Length
    114mm
  • Width
    40mm