  • TL16CP754CPMR
TL16CP754CPMR
advertisement
Manufacturer No:
TL16CP754CPMR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL16CP754CPMR
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Description:
5V V 10mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 10mm mm CMOS 64 260 64
Purchasing and Inquiry
TL16CP754CPMR Overview
Alternatively, UART can be purchased in the cost-effective 64-LQFP package.The transmission of data takes place over 4, QUART channels.Tape & Reel (TR) is adopted for packaging.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.In order to configure this device, 64 terminations are used.In order to operate it, a supply voltage of 5V is required.At present, this electronic part has a status of Active.A total of 4 serial I/Os are used to communicate data.The mount can be accessed via the Surface Mount method.There is 1.62V~5.5V supply voltage for it.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 64 pins.There is a 48MHz clock frequency for this IC.There are a number of similarities between this piece and most of the other pieces in the subcategory Serial IO/Communication Controllers.Ideally, the operating temperature should not exceed -40°C in order to ensure long-term performance.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 85°C.The configuration of this device is based on the 64 pins.UART possesses some characteristics of Internal Oscillator.The mount is done using Surface Mount.When power supplies of 1.8/5V are available, it is a reliable and efficient power supply for electronic designers.The supply voltage of 1.8V is provided for its high-efficiency operation.Additionally, it is capable of performing ALSO OPERATES AT 1.8V/2.5V/3.3V SUPPLY.In order to identify this part, its base part number is TL16CP754.The supply current of 28mA is an allowable maximum value.
TL16CP754CPMR Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 48MHz
Power supplies of 1.8/5V
Operating supply voltage of 1.8V
ALSO OPERATES AT 1.8V/2.5V/3.3V SUPPLY
TL16CP754CPMR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16CP754CPMR UARTs applications.
  • Router C ontrol
  • Personal Digital Assistants
  • Cellular Phones DataPort
  • Battery Operated Electronics
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Ethernet Network Routers
  • Handheld Computers
  • Point-of-Sale Systems
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Point-of- Sale Terminals
Step5Bar-code shipping tag
TL16CP754CPMR
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Internal Oscillator
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.62V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TL16CP754
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • Nominal Supply Current
    28mA
  • Max Supply Current
    28mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Protocol
    RS485
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • Data Rate (Max)
    3Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.375 MBps
  • FIFO's
    64 Byte
  • With False Start Bit Detection
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Thickness
    1.4mm