TL5001AQDRQ1
TL5001AQDRQ1
815-TL5001AQDRQ1
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
8 Terminals 3.6V~40V 8-Pin TL5001 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TL5001AQDRQ1 Overview
In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, the switching controller meets most application requirements. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). DC control operates at 3.6V~40V volts and has 3.6V~40V supply voltage. Worked in a -40°C~125°C TJ dc switcher before. Switching can be done at 20kHz~500kHz with this switching controller. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. Featured in the dcdc regulator is Dead Time Control, Frequency Control which allows efficient switching control. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . Different dc switching's functions can be applied to 8 terminations. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE WIDTH MODULATION. A DC switcher's nominal voltage of 6V is input. TL5001 can be used to locate other relevant dc to dc converter ics. There are a total of 8 pins on switching converter. Statistically, DC regulator outputs 50V volts. If you start a project, note down the dc dc regulator's usual output current of 20mA. 500kHz is the maximum frequency of this dc regulators. For safe and reliable operation in a circuit, voltage regulator dc to dc is suggested that users apply 40V. There are several dc to dc voltage regulator in the Automotive, AEC-Q100 series. As long as the dc switching is in a dormant state, it utilizes 1.1mA. Because the dc switcher's maximum input voltage is 40V users must limit the voltage accordingly. 3.6V is the required supply voltage. In this case, the dc switcher won't produce more than 3A watts of output current. Datasheets indicate that the switching converter can output 50V volts at its maximum. There is 1.1mA supply current for it. voltage controllers with a minimum voltage output of 1V cannot operate.
TL5001AQDRQ1 Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 20kHz~500kHz
Dead Time Control, Frequency Control
PULSE WIDTH MODULATION
TL5001AQDRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments TL5001AQDRQ1 DC to DC converter applications.
- Computer application technology
- Automatic plug-in machines
- Special machining machine tools
- Access control systems
- Large fire protection systems
- Precision electronic equipment
- Flaw detection equipment
- Machining centers
- Industrial robots
- Window air conditioners
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
TL5001AQDRQ1
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-UC2843N8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC2843AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC2842AN8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3843AN8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3843AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3842AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3845AD88-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3847N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare