  • TL751L12QP
TL751L12QP
advertisement
Manufacturer No:
TL751L12QP
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL751L12QP
Package:
PDIP
Datasheet:
Description:
2.54mm PMIC 8 PDIP
Quantity:
In Stock : 8156
Step5Bar-code shipping tag
TL751L12QP
  • Package / Case
    PDIP
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Quiescent Current
    1mA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Input Voltage (Min)
    13V
  • Input Voltage (Max)
    26V
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.6V
  • Output Voltage1-Max
    12.6V
  • Output Voltage1-Min
    11.4V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Current1-Max
    0.15A
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Input Voltage Absolute-Max
    26V
  • Adjustability
    FIXED
  • Load Regulation-Max(%)
    0.12%
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.04%
  • Width
    7.62mm