  • TLC2254MJB
TLC2254MJB
advertisement
Manufacturer No:
TLC2254MJB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TLC2254MJB
Package:
J
Datasheet:
Description:
100pA 70 dB Instrumentational OP Amps 0.001μA 14 Pins J
Quantity:
In Stock : 3481
Step5Bar-code shipping tag
TLC2254MJB
  • Package / Case
    J
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    14
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TUBE
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    4.4V
  • Supply Current-Max
    0.3mA
  • Slew Rate
    0.12 V/us
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    OPERATIONAL AMPLIFIER
  • Common Mode Rejection Ratio
    70 dB
  • Current - Input Bias
    100pA
  • Gain Bandwidth Product
    200 kHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Unity Gain BW-Nom
    210 kHz
  • Voltage Gain
    124.61dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.001μA
  • Low-Offset
  • Frequency Compensation
    YES
  • Max Dual Supply Voltage
    8V
  • Low-Bias
    YES
  • Micropower
  • Min Dual Supply Voltage
    2.2V
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.00006μA
  • Screening Level
    38535Q/M;38534H;883B
  • Max I/O Voltage
    1.5mV
  • Input Offset Voltage-Max
    1750μV
  • Slew Rate-Min
    0.05 V/us
  • Length
    19.56mm
  • Height Seated (Max)
    5.08mm