  • TLD1020-36-C0350
TLD1020-36-C0350
advertisement
Manufacturer No:
TLD1020-36-C0350
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-TLD1020-36-C0350
Package:
100
Datasheet:
TLD1020-36-C0350
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 18-36V 350MA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TLD1020-36-C0350
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Constant Current
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Power (Watts)
    20W
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Input (Max)
    304VAC
  • Max Output Current
    350mA
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    100VAC
  • Current - Output (Max)
    350mA
  • Output Current
    350mA
  • Output Power
    13W
  • Voltage - Output
    18V~36V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    350mA
  • Height
    24.892mm
  • Length
    94.996mm
  • Width
    39.878mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    IP66, NEMA 4
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    0.265lb 120.2g
  • Operating Temperature
    -30°C~60°C
  • Published
    2012
  • Series
    TLD1020
  • Size / Dimension
    3.74Lx1.57W x 0.98 H 95.0mmx40.0mmx25.0mm