  • TLD6S16AH
TLD6S16AH
advertisement
Manufacturer No:
TLD6S16AH
HK JDW NO:
799-TLD6S16AH
Package:
DO-218AB
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 14103
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TLD6S16AH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Power - Peak Pulse
    3600W 3.6kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    177A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    26V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    16V