  • TLMG2100-GS08
TLMG2100-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TLMG2100-GS08
HK JDW NO:
879-TLMG2100-GS08
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
TLMG2100-GS08
Description:
LED GREEN CLEAR 2SMD
Step5Bar-code shipping tag
TLMG2100-GS08
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    SMD MiniLED
  • Published
    2008
  • Series
    MiniLED
  • Size / Dimension
    2.20mm Lx1.40mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Power Rating
    95mW
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Base Part Number
    TLM2100
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Forward Current
    10mA
  • Current - Test
    10mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.50mmx0.90mm
  • Forward Voltage
    2.2V
  • Luminous Intensity
    10 mcd
  • Millicandela Rating
    10mcd
  • Illumination Color
    Green
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Wavelength - Dominant
    568nm
  • Height
    1.4mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.4mm
  • Height (Max)
    1.40mm