  • TLN6228M006R0055
TLN6228M006R0055
advertisement
Manufacturer No:
TLN6228M006R0055
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TLN6228M006R0055
Package:
6030 (15075 Metric)
Purchasing and Inquiry
TLN6228M006R0055 Overview
There is a ripple current setting of 1.84A on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor has a leakage current of 132μA.
TLN6228M006R0055 Features
1.84A is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 132μA in this capacitor
TLN6228M006R0055 Applications
There are a lot of AVX Corporation TLN6228M006R0055 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Consumer
  • General purpose
  • Industrial control units
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TLN6228M006R0055
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6030 (15075 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TLN, PulseCap™
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.295W 14.50mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    7.5mm
  • Case Code (Imperial)
    6030
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    132μA
  • Ripple Current
    1.84A
  • Manufacturer Size Code
    6
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    14.5mm