  • TLV2217-25KCSE3
TLV2217-25KCSE3
advertisement
Manufacturer No:
TLV2217-25KCSE3
HK JDW NO:
815-TLV2217-25KCSE3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm TLV2217 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 327
Step5Bar-code shipping tag
TLV2217-25KCSE3
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TLV2217
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    190μA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • PSRR
    62dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Input Bias Current
    190μA
  • Height
    4.7mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.7mm
  • Thickness
    4.58mm