  • TLV702125QDBVRQ1
TLV702125QDBVRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TLV702125QDBVRQ1
HK JDW NO:
815-TLV702125QDBVRQ1
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed TLV702125 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 2683
Step5Bar-code shipping tag
TLV702125QDBVRQ1
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TLV702125
  • Current - Supply (Max)
    370μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.25V
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.25V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.375V @ 300mA
  • PSRR
    68dB (1kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.22V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm