  • TLV717285PDQNT
TLV717285PDQNT
advertisement
Manufacturer No:
TLV717285PDQNT
HK JDW NO:
815-TLV717285PDQNT
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
TLV717285PDQNT
Description:
Enable Fixed 0.65mm TLV717285 PMIC 4 4-XDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 20346
Step5Bar-code shipping tag
TLV717285PDQNT
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TLV717285
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.85V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    30μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Max Output Voltage
    2.85V
  • Output Voltage 1
    2.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.7V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA
  • PSRR
    70dB ~ 43dB (10Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    215mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.215V
  • Min Output Voltage
    2.85V
  • Nominal Output Voltage
    2.85V
  • Height
    400μm
  • Length
    1mm
  • Width
    1mm