  • TM3B475M016CBA
TM3B475M016CBA
advertisement
Manufacturer No:
TM3B475M016CBA
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TM3B475M016CBA
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TM3B475M016CBA
Purchasing and Inquiry
TM3B475M016CBA Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 2.9Ohm as their resistance.
TM3B475M016CBA Features
TM3B475M016CBA Applications
There are a lot of Vishay Sprague TM3B475M016CBA applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • Airbag systems
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TM3B475M016CBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TM3
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    4.7μF
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.9Ohm
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5052mm
  • Width
    2.794mm