  • TM3C226K020CBA
TM3C226K020CBA
advertisement
Manufacturer No:
TM3C226K020CBA
HK JDW NO:
874-TM3C226K020CBA
Datasheet:
TM3C226K020CBA
Purchasing and Inquiry
TM3C226K020CBA Overview
Capacitor ripple current is set to 320mA.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.The leakage current of this capacitor is 4.4μA. A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.
TM3C226K020CBA Features
320mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 4.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TM3C226K020CBA Applications
There are a lot of Vishay Sprague TM3C226K020CBA applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • General purpose
  • Computer
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • ABS
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TM3C226K020CBA
    2312 (6032 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    4.4μA
  • Ripple Current
    320mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm